Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje nejoblíbenější kanadská kapela vyrůstající ze soutoku death metalu a grindcore je tu zase. Dokonce podesáté s albovým zářezem. Nepočítám tu nepřebernou záplavu EP, sedmipalců, splitek a výběrovek. Jejich šedá deska příkladným způsobem prezentuje spojení hráčky skvěle vybavených hudebníků, kteří dokáží svými skladbami drtit i přinášet skvělé melodie.
Na aktuální desce se často prolínají krátké špinavé klepačky koketující s noisem s mnohem rozsáhlejšími skladbami, ve kterých vynikne talent napsat skvělé melodické postupy. Právě ty do sebe skloubené kontrasty na „Pleine Noirceur“ miluji. Po nepřehledném rezavém turbobuldozeru „Ailleurs“ přichází titulní píseň, která rozehrává epickou výpravnou hru kytar, do které se FUCK THE FACTS neštítí nastřílet rychlé útoky rytmičáků. Skladba tak i při pomalých kytarách má potřebný tlak, atmosféru i naléhavost.
Přitom jsem měl z desáté desky kanadských drtičů celkem obavu. Po minulé desce kapelu opustil baskytarista a zpěvák Marc Bourgon, který svým hlubokým hrdelním hlasem skvěle sekundoval zpěvačce Mel Mongeon. Nakonec se ukázalo, že FUCK THE FACTS tuto změnu bez problémů ustáli. Jediný člen původní sestavy, Topon Das, který táhne kapelu už od roku 1999, si opět vyzkoušel tvořit jen s jednou kytarou, protože po minulé desce vedle Marca mizí ze sestavy i kytarista Johnny Ibay, který s Marcem po odchodu z FUCK THE FACTS založil novou kapelu BLEEDING OUT. FUCK THE FACTS tak pokračují ve trojici, ale na hutnosti zvuku ani nápadech to znát není.
FUCKT THE FACTS na nové desce předkládají osekanější sestavu, ale materiál tím neutrpěl. I v trojici dokáží rozpoutat vichřici. „Pleine Noirceur“ je o chlup přímočařejší a přehlednější než jeho předchůdci, stále si ale zachovává to, co je pro FUCK THE FACTS typické. Tím je mistrné vyvážení toho nejextrémnějšího grindcorového chléva, death metalu, bažin a opravdu svérázných melodií.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.